2024 metų Nobelio literatūros premija buvo paskirta Pietų Korėjos autorei Han Kang už, kaip apibūdino Švedijos akademija, „intensyvią poetišką prozą, kurioje susiduriama su istorinėmis traumomis ir atskleidžiamas žmogaus gyvenimo trapumas“.
Han Kang yra pirmoji Pietų Korėjos rašytoja, pelniusi Nobelio literatūros premiją.
Pasak Nobelio komiteto pirmininko Anderso Olssono, Han Kang kūriniuose juntama „fizinė empatija pažeidžiamiems“. Pabrėžiama, kad autorė „unikaliai suvokia kūno ir sielos, gyvųjų ir mirusiųjų ryšius, o dėl poetiško ir eksperimentinio stiliaus tapo šiuolaikinės prozos novatore“.
Han Kang (g. 1970, Gvangdžu, Pietų Korėjoje) kilusi iš literatūrinės aplinkos, jos tėvas – žymus rašytojas. Be rašymo, ji atsidavusi menui ir muzikai, ir tai atsispindi visoje jos literatūrinėje kūryboje.
Kaip rašytoja Han Kang savo karjerą pradėjo 1993 m., žurnale paskelbusi daugybę eilėraščių. Kaip prozininkė debiutavo 1995 m. su trumpų pasakojimų rinkiniu, netrukus pasirodė ir keletas kitų prozos kūrinių – romanų ir apsakymų.
53 metų Han Kang 2016-aisiais pelnė prestižinę Bookerio premiją už romaną „Vegetarė“. Jame vaizduojama, kaip moters sprendimas nustoti valgyti mėsą turėjo katastrofiškų pasekmių.
Tiek pastarasis, tiek kitas Pietų Korėjos autorės kūrinys „Ateina berniukas“, liudijantis, kad brutali priespauda negali palaužti jautrios žmogaus sielos, yra išversti į lietuvių kalbą.
Kai laimėjo Bookerio premiją, Han Kang sakė, kad rašymas jai „yra būdas užduoti klausimus“.
Apie „Vegetarę“ ji yra sakiusi: „Norėjau klausti apie buvimą žmogumi ir norėjau aprašyti moterį, kuri desperatiškai nebenorėjo priklausyti žmonių rasei ir desperatiškai norėjo atmesti buvimą žmogumi, kuris vykdo tokį smurtą.“
Lietuvių kalba yra išleistos dvi Han Kang knygos: „Vegetarė“ („Vaga“, 2017) ir „Ateina berniukas“ („Sofoklis“, 2023 m.), abi iš korėjiečių kalbos vertė Martynas Šiaučiūnas-Kačinskas.