„Lietuviško knygų klubo Barselonoje“ iniciatorė Joana: „Klubas yra biblioterapija”

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešajai bibliotekai užmezgus draugystę su katalonų-lietuvių asociacija „Ct-Lt“, „Lietuviškų knygų klubu Barselonoje“ ir Taradelio miestelio viešosios bibliotekos knygų klubu, susibičiuliavę klubai iki 2025 m. kovo mėnesio dalyvaus renginių cikle „Iš bibliotekos į biblioteką, iš šalies į šalį“. Ta proga „Gerų knygų“ rubrikoje „Knygų klubai Lietuvoje ir užsienyje“ kalbamės su „Lietuviško knygų klubo Barselonoje“ iniciatore ir organizatore Joana Jokubauskaite.

 „Lietuviškas knygų klubas Barselonoje“ į savo pirmąjį susitikimą susirinko per pandemiją, kuomet norėjosi išeiti iš uždaros kasdienės rutinos. Susitarėme susitikti virtualiai, nes norėjome aptarti, kas ką skaito. Ispanijoje buvo vienas griežčiausių karantinų (pavyzdžiui, mano vaikai pirmą kartą išėjo iš buto į laiptinę (ne į kiemą, o į laiptinę) po 5 savaičių). Susitikome tuomet virtualiai penkiese, kas su vyno taure, kas su kava ar arbata, ir tada supratome, kad mes visos esame Kristinos Sabaliauskaitės kūrybos gerbėjos. Kalbos buvo, mintis pasisėjo.

Po pandemijos per lietuviškus renginius gyvai susipažinome su katalone Karmina Daban Sunyer, kuri puikiai moka lietuviškai ir verčia tekstus. Karmina apgailestavo, kad jos santykis su lietuvių kalba silpnėja ir to pokalbio metu mes grįžome prie knygų klubo įkūrimo idėjos. Tas jausmas, kai užsienyje gali kalbėtis lietuviškai su ne lietuve ir taip gražiai, yra nepaprastas! Juk nepaleisi tokios progos. Tad vėl susitikome tos pačios draugės, prie mūsų prisijungė ir Karmina, pradėjome tartis, radome vietą susitikimams ir 2022-ųjų rugsėjį įvyko pirmas oficialus klubo susitikimas.

Šiuo metu klube yra vien moterys, nors tai nėra mūsų siekiamybė, tiesiog taip išėjo. Mūsų klubas veikia kaip Barselonos miesto kultūros centro Centre Civic Villa Urania programos dalis – tai reiškia, kad jis yra atviras visiems, ne tik lietuviams. Jei naujas narys nori prisijungti prie klubo veiklos, vienintelė taisyklė yra mokėti lietuvių kalbą tiek, kad galėtų bent minimaliai kalbėtis apie knygą lietuviškai. Visos klubo narės, išskyrus Karminą, yra Katalonijoje gyvenančios lietuvės. Moterys yra skirtingo amžiaus, įvairių profesijų ir veiklos sričių (finansų, paslaugų, medicinos, amatų, menų, kalbų mokymo ir kt.) atstovės.  

Mintis apie tai, ką ir kaip skaitysime,  gimė jau mūsų pirmųjų pokalbių metu, iš elementarios realybės, kad lietuviškų egzempliorių kiekis visada mums bus ribotas, nes bibliotekoje ar knygyne kada panorėjęs šių knygų negausi.

Vasaros pradžioje mes sudarome ateinančių mokslo metų knygų sąrašą. Visos narės pasiūlo po 3 knygas, jas pristato, tuomet balsuojame. Sąraše visada atsispindi narių literatūrinis skonis, jo niekas nediriguoja, galbūt ateityje nuspręsime, kokią tematiką rinksimės, bet kol kas nėra jokių atrankos kriterijų. Mūsų pasirenkama knyga privalo būti išleista lietuviškai, nesvarbu, ar ji lietuvių ar užsienio autoriaus. Kodėl tai darome vasaros pradžioje? Nes vasarą prasideda atostogos, o tai reiškia galimybę gauti daugiau egzempliorių ir per atostogas perskaityti daugiau knygų iš sąrašo. Prasidėjus mokslo metams, jeigu taip nutinka, kad turim mažai egzempliorių, skaitymo tempas gali būti išties didelis. Knygos formato atžvilgiu mes esame labai lanksčios –  popierius, ekranas, garsas – viskas tinka. 

Renkamės kartą per mėnesį, Villa Urània kultūros centre, šeštadieniais, 17.00 val. Pirmiausiai susitinkame išgerti kavos, aptariame įvairias aktualijas, o po to renkamės į klubą. O ten jau 2 valandos yra skiriamos tik knygoms. Tiksliau, tai vienintelei mėnesio knygai. Narė, kuri ją siūlė, trumpai pristato kūrinio autorių. Po to kiekviena pasisako individualiai ir būna, kad kyla diskusijos, todėl turime moderatorę Jolitą, kuri kontroliuoja pasisakymų laiką. Iš komentarų ir juokų atsirado ir knygų reitingavimas malkomis. Jei knyga gera, jai tenka nulis malkų, jei bloga – trys malkos (tai reiškia, jog tokia prasta, kad mesk į pečių).

Iš pokalbių, pasiūlymų, lietuvių bendruomenės projektų gimsta bendrų veiklų, nors jos ir nebuvo mūsų siekiamybė. Katalonijoje labai didelė šventė yra Jurginės, tai kartu yra ir literatūrinė šventė. Mūsų klubas dvejus metus šia proga organizavo poezijos vakarus. Dabar dalyvaujame bibliotekų ir knygų klubų projekte kartu su Panevėžio ir Taradelio bibliotekomis. O grįžtant prie klubo susitikimų, dažniausiai po jų einame vakarieniauti, aptariame aktualijas, pokalbio metu dalijamės filmų, parodų rekomendacijomis. Niekuomet neužmirštame aptarti ir pačių klubo narių kūrybinės veiklos. Kalbame, kad klubas yra lengva biblioterapija –  turbūt šis žodis geriausiai atspindi jo esmę, nes mes kuriame erdvę bendravimui per knygas“.

Kalbino Virginija Švedienė
Joanos Jokubauskaitės ir knygų klubo archyvo nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

nine + eighteen =

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.