Knygų klubai Taradelio bibliotekoje

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka 2024 m. užmezgė draugystę su katalonų-lietuvių asociacija „Ct-Lt“, Barselonoje veikiančiu „Lietuviškų knygų klubu“ ir Taradelio miestelio viešosios bibliotekos knygų klubu. Susibičiuliavę klubai 2024 m. lapkričio – 2025 kovo mėn. dalyvavo renginių cikle „Iš bibliotekos į biblioteką, iš šalies į šalį“. Šiandien kviečiame iš arčiau susipažinti su Taradelio bibliotekoje veikiančiais skaitytojų klubais.

Nuo kada skaitytojų klubas veikia Taradelio bibliotekoje ir kaip jis susikūrė? Galbūt bibliotekoje veikia ne vienas klubas?

Taradelio bibliotekos knygų klubas pradėjo savo veiklą 2004 m. Knygų skaitytojų klubai yra įprastinė veikla viešosiose bibliotekose, priklausančiose Savivaldybių bibliotekų tinklui (XBM).

Iki 2022-ųjų turėjome tik bendrą skaitytojų klubą, tačiau nuo 2022-ųjų savo veiklą pradėjo ir antrasis knygų klubas, subūręs detektyvų ir kriminalinių romanų mėgėjus.

Kartą ar du per metus rengiame anglų kalbos skaitymo klubo susitikimą. Šiam klubui vadovauja anglakalbė mokytoja.

Vaikai ir jaunimas dalyvauja bendruose „Knygų gaudyklės“ („Atrapallibres“) skaitymų užsiėmimuose, arba „Jaunojo protagonisto“ (“Protagonista jove”) veiklose, kurias inicijuoja Katalonijos vaikų ir jaunimo knygų taryba (CLIJ). Detektyvų festivalio metu jaunieji skaitytojai dalyvauja ir jaunimo detektyvų knygų klube.

Kaip galėtumėte apibūdinti savo knygų klubų narius? Kokios jų profesijos, pomėgiai?

Didžioji dauguma knygų klubo lankytojų yra suaugusios moterys tarp 50-ties ir 70-ties metų, vidutiniškai apie 20 žmonių, daugelis jų jau yra baigę savo profesinę karjerą.

Detektyvų knygų klube lankosi 4 ar 5 vyrai, o likusios, apie 20 narių, yra moterys. Vieni šio klubo nariai yra mokytojai, kiti yra esami arba buvę įvairių kvalifikacijų ar amatų profesijų atstovai.

Kai kurie literatūros mylėtojai turi muzikinių pomėgių, visiems patinka skaityti ir dalyvauti kultūrinėje veikloje.

Kaip klubai išsirenka skaitomą knygą? Ar klubų nariai patys teikia rekomendacijas, reiškia savo norus apie tai, ką norėtų skaityti?

Detektyvų klubo vadovė, kuri taip pat yra ir Detektyvų festivalio kuratorė (jį mūsų bibliotekoje organizuojame nuo 2022 m.), paprastai siūlo skaitinius, bet ir dalyviai taip pat pasiūlo keletą kūrinių.

Bendrajame knygų klube daugiau įvairovės, nes jam ne visada vadovauja tas pats žmogus. Pirmaisiais metais jam vadovavo bibliotekos direktorė kartu su padėjėja, tačiau nuo pandemijos laikų jam vadovauja kiti žmonės, ne bibliotekos darbuotojai.

Ar klubai turi savo tradicijų, ritualų?

Paprastai prieš diskusiją trumpai pristatomas kūrinys ir autorius, o kartais ekrane projektuojamas pristatymas ar interviu fragmentas. Kartais švenčiame gimtadienius.

Kaip dažnai klubai susitinka? Ar susitikimai visuomet vyksta tik bibliotekoje? Galbūt be tradicinių knygų aptarimų klubų nariai kartu dalyvauja ir kitose veiklose (pavyzdžiui, vyksta į keliones ar eina į teatrą ir pan.)? 

Abiejų knygų klubų susitikimai vyksta kas mėnesį, išskyrus liepą, rugpjūtį, o taip pat ir gruodį. Ir taip, knygų klubų susitikimai paprastai vyksta pačioje bibliotekoje.

Bendrojo knygų klubo nariai dažnai dalyvauja aptariamos knygos literatūriniame maršrute, pavyzdžiui, esame ėję rašytojos Mercè Rodoreda literatūriniu keliu, taip pat knygų „Jūros katedra“ („L’Església del mar”) bei „Sant Felip Neri noktiurnas“ („Nocturn de Sant Felip Neri“) keliu Barselonoje; Miquel Llor knygos „Laura šventųjų mieste“ („Laura a la ciutat dels Sants“) keliu Vik mieste; „Maria Angels Anglada“ maršrutu Figueres mieste; dalyvavome Martí Gironell knygos „Žydų tiltas“ („El pont del jueus“) ekskursijoje Besalu miestelyje (Besalú); nužygiavome poeto Miquel Martí i Pol maršrutą Roda de Ter mieste ir pan.

Kartą per metus Savivaldybių bibliotekų tinklo (XBM) projekto „Skaitome teatrą“ iniciatyva knygų klubas vyksta į Katalonijos nacionalinį teatrą pasižiūrėti spektaklio. Paprastai su teatru susijusioms knygų klubo sesijoms vadovauja katalonų filologijos mokslų daktaras ir aktorė.

Kartą per metus taip pat dalyvaujame rajoninio „Knygos klubo“ („El Club del llibre“) susitikime. Tuomet visos rajono bibliotekos skaito tą pačią knygą, o vienoje iš bibliotekų vyksta diskusija su autoriumi.

Taip pat kartą per metus dalyvaujame Savivaldybių bibliotekų tinklo (XBM) knygų klubų susitikime, kuris organizuojamas vis kitame mieste, kur tąkart lankomės spektaklyje ar koncerte.

Įgyvendindami projektą „Iš bibliotekos į biblioteką, iš šalies į šalį“ vykdėme veiklas su susibičiuliavusiais knygų klubais iš Nepalo, Provanso, Žaliojo Kyšulio bibliotekų, o kai kurias bibliotekas ir aplankėme  – Azambuja Portugalijoje, Dingwall Škotijoje ir Donostia Baskų krašte. Tai buvo nuostabi patirtis.

Kaip Taradelio bibliotekos knygų klubas vertina užsimezgusią Katalonijos ir Lietuvos klubų draugystę?

Ją vertiname labai teigiamai, tai mums sukėlė susidomėjimą tiek šalimi, tiek lietuvių autoriais. Galimybė gyvai dalyvauti diskusijoje su autoriumi Alvydu Šlepiku ir Panevėžio bibliotekos Bitės knygų klubo nariais buvo be galo įdomi, tikrai labai praturtinanti patirtis.

Ar literatūros autoriai, jei tokių yra Taradelyje, kaip nors dalyvauja klubo veikloje?

Vienas iš bibliotekos tikslų – skleisti vietinių autorių kūrybą, o kai jie išleidžia naują knygą, romaną, apie tai kalbame knygų klube. Dalyvaujant autoriui, klubo susitikimas visada būna praturtintas autentiškumu. Kartais vietiniai knygų autoriai dalyvauja knygų klubo diskusijose kaip moderatoriai.

Ar dažnai pasitaiko, kad universitetų literatūros dėstytojai dalyvauja knygos aptarimuose (kaip, pvz., p. Maica Bernal Jaume Cabré knygos „Prisipažįstu“ aptarimo atveju)?

Esant galimybei, į diskusiją kviečiame aptariamos knygos autorių, o kitomis progomis kviečiame literatūros kritikus, vertėjus ir pan.

Aptariant Jaume Cabré knygą, be profesorės M. Bernal dalyvavo ir knygų autorius bei klasikinės filologijos daktaras iš Taradelio Antoni Pladevall.

Taradelio bibliotekos direktorė Eva Leucó i Sánchez  savo ir visos bibliotekos komandos vardu nuoširdžiai dėkoja Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešajai bibliotekai už dalyvavimą projekte „Iš bibliotekos į biblioteką, iš šalies į šalį“:  „Šie kultūriniai mainai buvo tikras malonumas ir proga sužinoti apie jūsų kultūrą, aplinką ir jūsų skaitymo bei bibliotekų patirtį. Toks bendradarbiavimas praturtina mus kaip specialistus, kaip skaitytojų bendruomenes ir sustiprina mintį, kad knygos ir kultūra neturi sienų. Dėkojame, kad atvėrėte mums savo bibliotekos duris, tikimės, kad šis ryšys išliks ir ateityje“.

Kalbino Virginija Švedienė
Vertė Jolita Blyžytė
Taradelio bibliotekos nuotrauka

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

12 − six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.