Fotografijos
Tai bene pirmasis didelės apimties fotoalbumas, skirtas transatlantinių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžiui įamžinti. Albumą spaudai parengė Dariaus dukra Nijolė Dariūtė-Maštarienė. Pasitelkiant 306 nuotraukas pasakojama legendinio skrydžio per Atlantą istorija, kuri pradedama lakūnų vaikyste ir baigiama jų įamžinimu, po tragiškos skrydžio baigties. Visi nuotraukų aprašymai, o taip pat ir glaustas įvadas albumo pradžioje, pateikti lietuvių, anglų ir rusų kalbomis.
Albumas skiriamas vienam įsimintiniausių tarpukario Lietuvos įvykių – Dariaus ir Girėno skrydžiui per Atlanto vandenyną. 1933 m. šie JAV gyvenantys lietuviai ryžosi pirmą kartą aviacijos istorijoje lėktuvu įveikti atstumą tarp Niujorko ir Kauno. Knygoje pateikiama retų Dariaus ir Girėno bei jų šeimų fotografijų, unikalių vaizdų, liudijančių apie ano meto Lietuvos ir užsienio šalių dėmesį šiam įvykiui, taip pat aprašoma paties istorinio skrydžio priešistorė ir eiga.
Albume atsispindi fotografų Tado Dambrausko, Jono Gvildžio, Rimanto Žiemio, Alfredo Pliadžio, Edmundo Katino, Rimvydo Strikausko ir kt. fotografijos, pasakojančios apie Lietuvos karo aviaciją 1919–2002 m.
„Gero skrydžio“ norėtųsi palinkėti knygai, gimusiai iš trijų fotokonkursų aviacijos tema. Jos pasirodymą lėmė visas būrys fotografų ir fotomėgėjų, beje, ir iš lakūnų. Ar ilgas buvo fotografijos kelias į padanges? Jeigu pažiūrėsime istorijon – taip. Atsekti, kas pirmasis pasižvalgė po Lietuvą iš lėktuvo – nelengva.[…] Nepriklausomoje Lietuvoje didžiausio fotografų dėmesio susilaukė Dariaus ir Girėno gyvenimas ir skrydis. Jiems skirti fotoalbumai tebeleidžiami iki šiol. Po Antrojo pasaulinio karo niekas toli išskristi negalėjo, tad fotografija leidosi į meninį gylį.“ Skirmantas Valiulis ( Iš: Ore, iš oro, žemėje. Vilnius: Aviacijos pasaulis, 2006. P. 5)
„VIII tarptautinis aviacinės fotografijos konkursas, vykęs beveik metus, stiprina įsitikinimą, jog fotografija aviaciniame gyvenime yra labai svarbi. Konkurso tikslas – paskatinti žmones daugiau fotografuoti, pastebėti aviacijos įvairovę, vaizdingai pasakoti, pakviesti žmones pažinti ir pamilti aviaciją, pajusti jos kasdienybę ir jaudulį, atskleisti jos grožį. Šiandien tai tik įvykių fiksavimas, bet rytoj – tai Lietuvos aviacijos, o tuo pačiu ir pasaulio, istorija.“ Vilma Jankienė (Iš: Po sparnu: fotografijos. Vilnius: Aviacijos pasaulis, 2010. P. 3)
Fotoalbumas skirtas Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Aviacijos rinktinės 15-mečiui. Albume panaudotos nuotraukos iš Aviacijos rinktinės foto archyvo. Leidinio sudarytojas Darius Kazlauskas.
„Kaip paprasta, tereikia įsižiūrėti. Knygoje – vaizdai stipriems, smalsiems, galvotiems, klausiantiems, svajokliams, romantikams, visiems, kurie nori atsiplėšti nuo žemės. Penktą kartą surengto aviacinės fotografijos konkurso autorių gausa pranoko lūkesčius, net 70 profesionalų ir mėgėjų iš Lietuvos, Latvijos, Ispanijos ir Japonijos atsiuntė per 700 darbų.[…] Mažoje mūsų šalyje labai gyvybingos aviacinės tradicijos. Neišblėstančio ryžto, meilės tėvynei simboliu tapęs didvyriškas Dariaus ir Girėno skrydis tęsiasi. Aviacija „uždega“ įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmones.“ Vilma Jankienė (Iš: Daugiau dangaus. Vilnius: Aviacijos pasaulis, 2007. P. 3)
One of „Aviacijos Pasaulis” projects is the annual competition of photography with the participation of foreign photographers. Pictures, reflecting one of the most wonderful human dreams fulfilled: the Flight, are usually shown in Lithuanian and foreign cities. More than 60 photographers participated in our photography competitions in 2003–2006. They are amateurs and professionals from Lithuania, Latvia, Japan, Germany and the Netherlands.